Ocenjevanje preventivnih protikorupcijskih prizadevanj v Sloveniji

Jasna Fedran, Bojan Dobovšek, Branko Ažman

Namen prispevka:

Korupcija je eden izmed največjih in najresnejših družbenih problemov, s katerim se sooča tudi naša država. Za Slovenijo je bilo ugotovljeno, da je obremenjena s sistemsko oziroma strukturno korupcijo, zato mora biti eno od njenih prednostnih prizadevanj vzpostavitev učinkovitejše nacionalne strukture in sprejem čim ustreznejših sistemskih protikorupcijskih ukrepov. Glede na dejstvo, da so se dosedanje represivne reakcije v boju zoper korupcijo izkazale za neučinkovite, je treba sprejeti ukrepe, ki so preventivno usmerjeni. Eden izmed večjih takšnih ukrepov je načrt integritete, ki predstavlja uspešen preboj na področju preprečevanja korupcije, kajti Slovenija je prva v Evropski uniji, ki ga je implementirala, zato je bila opravljena raziskava o načrtih integritete.

Namen članka je izpostaviti oziroma poudariti pomen aktualnega preventivnega ukrepa pri obvladovanju korupcije v Sloveniji, in sicer z vidika institucij javnega sektorja, ki morajo izdelati načrt integritete.

Metode:

Prispevek temelji na metodah, značilnih za kvalitativno raziskovanje, zlasti komparativnih in deskriptivnih. Opravljena sta bila tudi pregled in analiza ustreznih domačih in tujih primarnih in sekundarnih virov ter pravnih aktov. Kot tehniko zbiranja podatkov so avtorji uporabili intervjuje s snovalci in zavezanci za načrt integritete.

Ugotovitve:

V zvezi z obravnavano problematiko je bilo na splošno ugotovljeno, da obstaja pri zavezancih za pripravo načrta integritete odpor oziroma nepripravljenost sodelovati v raziskavi. Ne glede na navedeno pa podrobnejši rezultati raziskave niso samo pokazali, da je treba sedanji koncept načrta integritete delno nadgraditi, temveč so tudi razkrili, da le malo vodilnih delavcev sodeluje pri izdelavi načrta integritete.

Izvirnost/pomembnost prispevka:

Problematika tega prispevka odraža prizadevanje po vzpostavitvi stabilne preventivne nacionalne politike.

UDK: 343.352(497.4)

Ključne besede: integriteta, načrt integritete, zavezanci za načrt integritete, korupcija, preprečevanje korupcije, Komisija za preprečevanje korupcije, Slovenija

Celoten članek

v angleškem jeziku