#1 9. 12. 2015

Prepoznavanje resnice in laži

1. Kriminalistična sreda je bila 9. 12. 2015, ko smo obeležili 100. obletnico smrti Hansa Grossa, ki ga imenujemo tudi »oče kriminalistike«. Dr. Hans Gross je bil preiskovalni sodnik, državni tožilec ter predsednik sveta deželnega sodišča in senata v pravosodju avstrijske Štajerske. Kot profesor je poučeval na univerzi v Gradcu, pa tudi na univerzah na Češkem in v Ukrajini. Bil je utemeljitelj znanstvene kriminalistike, saj je v 3. izdaji učbenika »Priročnik za preiskovalne sodnike« v letu 1899 prvi uradno uporabil in zapisal »kriminalistiko« kot pojem. Priročnik je bil tudi med knjigami dr. Hansa Grossa, ki smo jih na srečanju razstavili v sodelovanju z Narodno in univerzitetno knjižnico Ljubljana.

Glavna tema srečanja je bilo prepoznavanje resnice in laži. O tem so spregovorili zasl. prof. dr. Darko Maver (Fakulteta za varnostne vede UM), izr. prof. dr. Igor Areh (Fakulteta za varnostne vede UM), Goran Savič (Policija) in Aleš Župan Galunič (Policija). Na srečanju je Robert Praček (Policija) predstavil tudi praktični prikaz s področja kriminalistične tehnike.

Za udeležence smo pripravili tudi interaktivni test. Prikazali smo jim (zaigrani) videonadzorni posnetek poskusa vloma v blagajno in jih nato s pomočjo treh posnetkov razgovorov z »osumljenimi« spraševali, kdo izmed spraševanih je po njihovem mnenju zavajal spraševalca. Zanimalo nas je tudi, na podlagi česa so si ustvarili takšno mnenje. Večina jih je pravilno ugotovila, kdo je skušal zavajati. Svoje odgovore so izbrali predvsem na podlagi telesne govorice »osumljenca«. Opozoriti pa je treba, da so vsi »osumljeni« na posnetkih zavajali, saj smo vsem pripravili legendo in jim povedali, kaj naj povedo, zato so vsi v določenih trenutkih kazali znake zavajanja. Zanimivo pa je, da je večina udeležencev kljub temu pravilno ugotovila, kateri osumljenec je tisti, ki smo ga v pripravi interaktivnega testa posneli med poskusom vloma v blagajno.

Odzivi udeležencev, ki jih je bilo okrog 140, so bili zelo pozitivni, predvsem pa so pokazali, da obstaja velik interes po tovrstnih srečanjih.

Medijska odmevnost

Povezave do poročil in novic:

Fotografije

O kriminalistični sredi

Kriminalistična sreda so neformalna srečanja, katerih cilj je povezati teorijo in prakso ter v sproščenem vzdušju spodbuditi diskusijo o aktualnih tematikah s področja kriminalistike in forenzičnih znanosti. Srečanja bodo potekala nekajkrat letno ob sredah popoldan. Glavni namen Kriminalističnih sred je, da tovrstna srečanja postanejo tradicionalno druženje teoretikov in praktikov, kot nekakšna sreda strokovnjakov, kjer je omogočena in spodbujena izmenjava mnenj, stališč in različnih pogledov.

Srečanja organizira Katedra za Kriminalistiko Fakultete za varnostne vede UM

Katedra za kriminalistiko

Člani:

Pridruženi člani:

Zunanji člani: