Programska skupina:Varnost v lokalnih skupnostih

Novice in dogodki

10. 12. 2018

4. konferenca – Varnost v lokalnih skupnostih

IV. nacionalno konferenco o varnosti v lokalnih skupnostih v sodelovanju organizirajo Fakulteta za varnostne vede Univerze v Mariboru, Generalna policijska uprava in občina Slovenska Bistrica na temo SKLEPNE UGOTOVITVE RAZISKOVANJA (2015-2018). Konferenca bo potekala 11. decembra 2018 na gradu v Slovenski Bistrici.

Tema konference povzema sklepne ugotovitve raziskovanja v okviru raziskovalne projekta Programske skupine Varnost v lokalnih skupnostih in se osredotoča na različne vidike varnosti v lokalnih skupnostih.

Več o samem poteku konference si lahko pogledate v programu konference.

Prenesite si zbornik prispevkov konference.

10. 5. 2018

Strokovna ekskurzija magistrskih študentov

Na Fakulteti za varnostne vede UM so študentje 1. letnika magistrskega študijskega programa Varstvoslovje v okviru predmeta Varnost v lokalnih skupnostih analizirali podatke pridobljene v študijah o varnosti v lokalnih skupnostih. Pisni izdelki bodo objavljeni v zborniku v slovenskem jeziku, skupina študentov je svoje delo predstavila na drugi mednarodni študentski konferenci Safety and Security in Local Communities – Legal and Criminological Perspectives , ki je bila organizirana v sodelovanju s predstavniki in študenti Pravne fakultete Univerze v Črni gori v Podgorici. Odprtje celodnevne konference, ki je potekala v angleškem jeziku, je postreglo z uvodnim nagovorom dekana Pravne fakultete Univerze Črne gor, prof. Veljo Rakočević, nagovorom prof. dr. Gorazda Meška, Predstojnika Inštituta za varstvoslovje na Fakulteti za varnostne vede Univerze v Mariboru, nagovorom prof. dr. Andreja Sotlarja, dekana Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru, in nagovorom slovenskega veleposlanika v Črni gori, Mitje Močnika. Na konferenci je 20 slovenskih in 26 črnogorskih študentov predstavilo 29 prispevkov.

Strokovna ekskurzija magistrskih študentov

21. 3. 2108

Sodelovanje na simpoziju Partnerstvo za sigurniju svakodnevicu v Splitu, Hrvaška

Vodja programske skupine prof. dr. Gorazd Meško se je udeležil simpozija Partnerstvo za sigurniju svakodnevicu v organizaciji IPA (International Police Association), kjer je predstavil izsledke raziskovalnega dela Programske skupine Varnost v lokalnih skupnostih.

12. 3. 2108

Predstavitev rezultatov Programske skupine na Strokovnem posvetu o varnosti v lokalnih skupnostih

Člani Programske skupine so na Strokovnem posvetu o varnosti v lokalnih skupnostih, ki je potekal 19. in 20. februarja 2018 na Policijski akademiji v Tacnu, predstavili naslednje prispevke:

  • Percepcija virov ogrožanja v lokalnih skupnostih v Sloveniji, Andrej Sotlar in Bernarda Tominc;
  • Varnost in policijsko delo v urbanih soseskah v Ljubljani, Gorazd Meško in Urška Pirnat;
  • Zagotavljanje varnosti v lokalnih skupnostih v prihodnje: Percepcija glede razvoja policijskega dela v skupnosti in Uspešnost policijskega dela: podobnosti in razlike v samozaznavi policistov in oceni prebivalcev, Branko Lobnikar in Kaja Prislan;
  • Prisotnosti policije v soseski in stališča prebivalcev o policijskem delu, Maja Modic.

23. 10. 2017

3. konferenca - Varnost v lokalnih skupnostih

III. nacionalno konferenco o varnosti v lokalih skupnostih v sodelovanju organizirajo Fakulteta za varnostne vede Univerze v Mariboru, Policijska uprava Novo mesto in Mestna občina Novo mesto na temo RAZISKOVANJE IN PRAKSA ZAGOTAVLJANJA VARNOSTI V LOKALNIH SKUPNOSTIH. Konferenca bo potekala 28. novembra 2017 v Razvojno izobraževalnem centru Novo mesto.

Tema konference povzema glavne ugotovitve raziskave, ki je bila opravljena v 24 slovenskih krajih spomladi 2017 v okviru raziskovalnega projekta Programske skupine Varnost v lokalnih skupnostih.

Udeležba na konferenci je brezplačna. Avtorji prispevkov za konferenco prispevke pošiljite na naslov urska.pirnat@fvv.uni-mb.si, saj bodo objavljeni v zborniku in na spletni strani konference.

Več o samem poteku konference si lahko preberete na spletni strani konference.

Prenesite si zbornik prispevkov konference.

1. 10. 2016

2. konferenca - Varnost v lokalnih skupnostih

II. nacionalno konferenco o varnosti v lokalnih skupnostih v sodelovanju organizirajo Fakulteta za varnostne vede Univerze v Mariboru, Mestna občina Murska Sobota in Policijska uprava Murska Sobota. Tema konference je Policijsko delo v skupnosti. Konferenca bo potekala 29. 11. 2016 ob 9.00 v konferenčni dvorani Hotela Diana v središču Murske Sobote (Slovenska ulica 52, Murska Sobota).

Kotizacije ni.

23. 9. 2016

Mednarodna konferenca Criminal Justice and Security in Central and Eastern Europe

26. in 27. septembra 2016 bo na Fakulteti za varnostne vede Univerze v Mariboru v Ljubljani potekala 20. bienalna konferenca Criminal Justice and Security in Central and Eastern Europe. Naslov letošnje mednarodne konference je Safety, Security, and Social Control in Local Communities.

23. 9. 2016

Študentski zbornik Varnost v lokalnih skupnostih: Zbornik raziskovalnega dela študentov Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru

V okviru Programske skupine Varnost v lokalnih skupnostih so dodiplomski in podiplomski študenti Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana, Mestnim redarstvom Mestne občine Ljubljana in policisti Policijske uprave Ljubljana izvedli raziskovalne projekte v Ljubljani. Rezultate so objavili zborniku Varnost v lokalnih skupnostih: Zbornik raziskovalnega dela študentov Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru, ki sta ga uredila prof. dr. Gorazd Meško in asist. mag. Rok Hacin.

8. - 9. 6. 2016

Sodelovanje na konferenci

Člani PS in študenti so na 17. konferenci Dnevi varstvoslovja 2016 predstavili prispevke o zagotavljanju varnosti v lokalnih skupnostih. Povzetki so objavljeni v Zborniku povzetkov.

27. 11. 2015

I. nacionalna konferenca Varnost v lokalnih skupnostih

Fakulteta za varnostne vede Univerze v Mariboru je v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana 27. 11. 2015 organizirala 1. nacionalno konferenco o varnosti v lokalnih skupnostih. Dogodek se je odvil v prostorih mestne hiše Mestne občine Ljubljana. Udeležence konference so nagovorili g. Zoran Janković, župan Mestne občine Ljubljana, dr. Marko Jesenšek, prorektor za dislocirane enote Univerze v Mariboru, ter dr. Andrej Sotlar, dekan Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru. Pobuda za konferenco o varnosti v lokalnih skupnostih je nastala v okviru raziskovalnega dela Programske skupine Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru, katere namen je med drugim tudi, da preusmeri pozornost raziskovalcev s teoretične ravni na preverjanje znanstvenih spoznanj in vrednosti teh spoznanj za prakso, saj je bilo ob analizi trenutnega stanja ugotovljeno, da je eden izmed glavnih problemov doseganja učinkovite varnosti pomanjkljivo sodelovanje med teorijo in prakso. Prav tako je treba varnostne izzive v urbanih okoljih, zaradi kompleksne interakcije različnih vplivov, obravnavati interdisciplinarno in celovito, če se želijo uvajati dolgotrajne spremembe. Glavne vsebinske smernice raziskovalnega projekta so v multidisciplinarnem preučevanju varnosti v lokalnih skupnostih, s ciljem predlaganja uporabnih rešitev za bolj učinkovito zagotavljanje varnosti v lokalnih (oz. mestnih) skupnostih v Sloveniji. Programsko skupino vodi prof. dr. Gorazd Meško, kot raziskovalci pa se na programu udejstvujejo še: mag. Branko Ažman, doc. dr. Igor Bernik, doc. dr. Aleš Bučar Ručman, doc. dr. Katja Eman, doc. dr. Benjamin Flander, Rok Hacin, izr. prof. dr. Branko Lobnikar, doc. dr. Maja Modic, izr. prof. dr. Andrej Sotlar, prof. dr. Bojan Tičar in Bernarda Tominc. Delo Programske skupine sofinancira Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS). V okviru konference, na kateri je sodelovalo 79 udeležencev, je bilo predstavljenih dvanajst znanstvenih in strokovnih razprav, h kakovosti vsebine konference so s svojimi razpravami in predlogi prispevali udeleženci konference: župani in podžupani slovenskih občin, direktorji (med)občinskih uprav, predstojniki (med)občinskih inšpektoratov, drugi zaposleni na občinah, predstavniki nevladnih organizacij, civilne zaščite, policije, študenti Fakultete za varnostne vede ter druga zainteresirana javnost. Ob dogodku je bil izdan elektronski zbornik znanstvenih in strokovnih razprav, ki je dosegljiv na spletni strani konference.