Vloga korporativne varnosti na ministrstvih v Republiki Sloveniji

Karmen Černigoj, Miha Dvojmoč

Namen prispevka:

Namen prispevka je predstaviti temeljito analizo koncepta korporativne varnosti, njeno opredelitev in vlogo ter preučiti pravno ureditev in procese, ki zagotavljajo varnost na ministrstvih v Republiki Sloveniji.

Metode:

Na podlagi analize pisnih virov smo pripravili celovit pregled relevantne literature in zakonskih aktov, ključnih za obravnavano tematiko. Raziskovalno delo temelji na kvantitativnem pristopu, izvedenem s spletnim anketiranjem zaposlenih na ministrstvih.

Ugotovitve:

Ugotovljena je bila pomembna povezavo med udeležbo v programih varnostnega usposabljanja in izvajanjem pravnih procesov korporativne varnosti. Vendar pa ni bila ugotovljena povezava med zaznano zadostnostjo varnostnih ukrepov za zaščito pred sodobnimi grožnjami in vrsto delovnega mesta zaposlenih na posameznem ministrstvu, prav tako ni bila ugotovljena povezava med hitrostjo in učinkovitostjo odziva na varnostne incidente ter mandatom zaposlenih. Rezultati razkrivajo pomanjkanje pozornosti na področju zagotavljanja varnosti »know-howa« in zaščite intelektualne lastnine ter kažejo na potrebo po dodatnih izboljšavah na področju integritete in vodenja v upravi.

Omejitve/uporabnost raziskave

Omejitev raziskave nam predstavlja vprašljivost glede iskrenosti odgovorov anketirancev. Poleg tega se je med izvajanjem ankete izkazalo, da med uslužbenci ministrstev ni bilo enotnega razumevanja pojma in sestavin korporativne varnosti, kar lahko vpliva na zanesljivost in interpretacijo zbranih podatkov. Raziskava lahko služi kot orodje za izboljšanje varnostne kulture in integriranje korporativne varnosti na ministrstvih.

Praktična uporabnost:

Prispevek ponuja poglobljen pregled celovitega zakonskega okvira korporativne varnosti na ministrstvih ter predstavlja ugotovitve in rezultate, ki služijo kot temelj za prihodnje raziskave.

Izvirnost/pomembnost prispevka:

Obravnavanje korporativne varnosti na ministrstvih je namenjeno strokovnjakom s področja korporativne varnosti in javnim uslužbencem, ki si prizadevajo zagotoviti celovito in učinkovito varnost javnega sektorja. S prispevkom želimo raziskovalce spodbuditi k nadaljnji obravnavi te tematike.

UDK: 005.934:354(497.4)

Ključne besede: korporativna varnost, javna uprava, ministrstva, Slovenija

Celoten članek