Programska skupina
Varnost v lokalnih skupnostih
Primerjava ruralnih in urbanih okolij
Researchers of the Faculty of Criminal Justice and Security, University of Maribor, have been conducting research on Safety and Security in Local Communities since 2015. Students, as future professionals in the fields of criminal justice and security, actively participate in researching local safety and security perspectives. In 2024, the seventh international student conference will cover contemporary perspectives on safety and security in tourism. The lead topic of the 7th International Criminological and Safety and Security Student Conference is providing safety/security in tourism. Masters’ students of the Faculty of Law, the University of Montenegro and Faculty of Criminal Justice and Security, the University of Maribor, under the supervision of professors Velimir Rakočević, Gorazd Meško, and Katja Eman, have studied local safety and security topics in rural settings of Montenegro and Slovenia. The results of their research will be presented and discussed at this year’s conference. In addition to both universities, the Erasmus+ programme and the Slovenian Research and Innovation Agency support this year’s conference. Participants of the conference beyond Montenegro and Slovenia, Erasmus+ students studying at the Faculty of Criminal Justice and Security in Spring 2024, come from the Czech Republic, Poland, Lithuania, and Japan.
Po predstavitvi dela programske skupine Varnost v lokalnih skupnostih na Stockholmski kriminološki konferenci junija 2023, se je delegacija mesta Malmö dogovorila z Mestno občino Ljubljana in vodjo programske skupine Varnost v lokalnih skupnostih za obisk v Ljubljani, da bi se seznanili s prakso in raziskovanjem na področju zagotavljanja varnosti v Sloveniji.
19. oktobra 2023 v prostorih Mestne občine Ljubljana poteka mednarodno srečanje med predstavniki Mestne občine Ljubljana (MOL), Policijske uprave Ljubljana, raziskovalci programske skupine Varnost v lokalnih skupnostih (PS VLS) Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru (UM FVV) in predstavniki nevladnih organizacij. Soorganizatorja srečanja sta MOL in UM FVV. Gre za srečanje, na katerem udeleženci srečanja izmenjujejo izkušnje glede zagotavljanja varnosti v mestih v spreminjajočih se varnostnih razmerah. Na srečanju, ki poteka v angleškem jeziku, člani PS VLS predstavljajo svoje raziskovalno delo v okviru PS VLS in drugih uspešno izvedenih projektov, ki so potekali na UM FVV.
Program srečanja:
Predstavitve:
Na Fakulteti za varnostne vede Univerze v Mariboru varnost v lokalni skupnosti proučujemo v okviru Programske skupine Varnost v lokalnih skupnostih, ki od leta 2015 v sodelovanju s slovensko policijo, občinami in drugimi organizacijami organizira nacionalno konferenco o varnosti v lokalnih skupnostih. Letos vas vabimo na 9. Nacionalno konferenco o varnosti v lokalnih skupnostih, ki jo Fakulteta za varnostne vede Univerze v Mariboru organizira skupaj z Mestno občino Kranj, ob podpori Skupnosti občin Slovenije, slovenske policije in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost (ARIS). Letošnja konferenca predstavlja dobre prakse, aktualne teme in raziskovanje varnosti v lokalnih skupnostih v zadnjem desetletju.
Konferenca se bo odvijala 7. 11. 2023 v stavbi Mestne občine Kranj.
Konferenca je namenjena vsem institucijam in posameznikom, ki se na kakršenkoli način srečujejo z odgovorno nalogo zagotavljanja varnosti v lokalnih skupnostih ali skrbijo za doseganje in uresničevanje ciljev trajnostnega razvoja, in si želijo soočenja teoretičnih spoznanj s potrebami prakse. K udeležbi vabimo tudi vse študente, ki bi jih tematika utegnila zanimati ali ki želijo razširiti svoja obzorja.
Fakulteta za varnostne vede Univerze v Mariboru je med 12. 9. – 14. 9. 2023 organizirala konferenco Cilji trajnostnega razvoja Združenih narodov – Perspektive varnosti in zaščite ruralnih in urbanih skupnosti. Bienalna konference je potekala na fakulteti. Njen glavni cilj je bil deliti najnovejše poglede, koncepte in izsledke raziskav kazenskega pravosodja o varnosti v ruralnih okoljih in kriminologiji med znanstveniki, raziskovalci in praktiki z vsega sveta. Konferenca je izpostavila nove ideje, teorije, metode in ugotovitve na številnih raziskovalnih in uporabnih področjih v zvezi z ruralnimi in urbanimi vprašanji v povezavi s cilji trajnostnega razvoja Združenih narodov. Raziskovalci programske skupine prof. dr. Igor Bernik, izr. prof. dr. Aleš Bučar-Ručman, prof. dr. Bojan Dobovšek, izr. prof. dr. Miha Dvojmoč, izr. prof. dr. Katja Eman, doc. dr. Vanja Ida Erčulj, izr. prof. dr. Benjamin Flander, izr. prof. dr. Rok Hacin, asist. Iza Kokoravec, prof. dr. Gorazd Meško, doc. dr. Maja Modic, izr. prof. dr. Kaja Prislan-Mihelič, prof. dr. Andrej Sotlar, pred. Bernarda Tominc in prof. dr. Bojan Tičar so na konferenci predstavili rezultate svojega raziskovanja.
Od 6. do 9. septembra 2023 je v Firnecah, Italiji, potekala letna konferenca Evropskega kriminološkega združenja EUROCRIM. Letna konferenca je priložnost za člane združenja, da predstavijo prispevke o rezultatih lastnih raziskovalnih projektov in se seznanijo z raziskavami, ki potekajo drugod po Evropi in svetu. Na konferenci so raziskovalci iz programske skupine prof. dr. Gorazd Meško, izr. prof. dr. Katja Eman, izr. prof. Benjamin Flander, izr. prof. dr. Rok Hacin in asist. Iza Kokoravec predstavili prispevke s področij ruralne kriminologije, legitimnosti policistov, trendov kaznovanja, mladoletniškega prestopništva in viktimizacij na območju nočnega življenja. Udeležili so se delovnih sestankov, na katerih so se dogovorili glede raziskovanja na področjih ruralne kriminologije, zbiranja statističnih podatkov o kriminaliteti, mladoletniškem prestopništvu in viktimizaciji ter kaznovanju v prihodnje.
Dne 13. in 14. junija 2023 je v Termah Olimia potekala tradicionalna konferenca 24. Dnevi varstvoslovja. V sklopu otvoritve je potekala plenarna okrogla miza z naslovom »Izzivi in priložnosti ocenjevanja uspešnosti ter učinkovitosti policijskega dela«. V okviru Dnevov varstvoslovja pa so potekali tudi 5. Slovenski dnevi detektivske dejavnosti in seja Programskega sveta Fakultete za varnostne vede. Raziskovalci programske skupine izr. prof. dr. Aleš Bučar-Ručman, prof. dr. Bojan Dobovšek, izr. prof. dr. Miha Dvojmoč, izr. prof. dr. Katja Eman, doc. dr. Vanja Ida Erčulj, izr. prof. dr. Benjamin Flander, izr. prof. dr. Rok Hacin, asist. Iza Kokoravec, prof. dr. Gorazd Meško, doc. dr. Maja Modic, izr. prof. dr. Kaja Prislan-Mihelič, prof. dr. Andrej Sotlar, pred. Bernarda Tominc in prof. dr. Bojan Tičar so na konferenci predstavili rezultate svojega raziskovanja.
19. aprila 2023 bo na Pravni fakulteti Univerze v Črni gori v Podgorici potekala 6. Mednarodna študentska konferenca o varnosti v lokalnih skupnostih. Osrednja tema konference je preprečevanje kriminalitete in zagotavljanje varnosti na podeželju in v mestih. Konferenco Fakulteta za varnostne vede Univerze v Mariboru organizira v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Črni gori
Magistrski študenti obeh fakultet in Erasmus+ študenti na izmenjavi na Fakulteti za varnostne vede, ki prihajajo iz Češke, Nemčije, Poljske, Portugalske, Slovaške in Španije, bodo pod mentorstvom profesorjev Velimirja Rakočevića, Gorazda Meška in Katje Eman predstavili izbrane varnostne probleme iz mestnih in vaških okolij.
Letošnjo konferenco poleg obeh univerz podpirata program Erasmus+ in Agencija za raziskovalno dejavnost RS. Udeleženci konference izven Črne gore in Slovenije, Erasmus+ študenti, ki bodo spomladi 2023 študirali na Fakulteti za varnost in pravosodje, prihajajo iz Češke, Nemčije, Poljske, Portugalske, Slovaške in Španije.
6. decembra 2022 je v Narodnem domu Celju po dveh letih premora v živo potekala 8. Nacionalna konferenca o varnosti v lokalnih skupnostih, katere tema je bila povezanost in prepletenost varnosti v lokalnih skupnostih s cilji trajnostnega razvoja Organizacije združenih narodov. Konferenco je organizirala Fakulteta za varnostne vede Univerze v Mariboru skupaj z Mestno občino Celje in ob podpori slovenske policije. Namen konference je srečevanje predstavnikov institucij in posameznikov ter soočenja teoretičnih spoznanj s potrebami prakse.
Prof. dr. Gorazd Meško se je 14. in 19. novembra 2022 udeležil letne konference Ameriškega kriminološkega združenja v Atlanti in delovnih sestankov ASC Division of rural criminology. Sodeloval je v panelih o raziskovalnih metodah v ruralni kriminologiji in okrogli mizi za pripravo nove knjige o ruralni kriminologiji – viktimološke perspektive. Poleg tega je prejel nagrado ASC DIC Freda Adler Distinguished Scholar Award za leto 2022 za dosežke na področju mednarodne in primerjalne kriminologije.
Od 20. do 24. septembra 2022 je v Malagi, Španija, potekala letna konferenca Evropskega kriminološkega združenja EUROCRIM, “Challenges and opportunities in a virtually and physically connected Europe: The need for criminology”. Na konferenci so raziskovalci iz programske skupine prof. dr. Gorazd Meško, izr. prof. dr. Katja Eman, doc. dr. Rok Hacin in asist. Iza Kokoravec predstavili šest prispevkov s področij ruralne kriminologije, legitimnosti policistov, trendov kaznovanja, mladoletniškega prestopništva in viktimizacij na območju nočnega življenja. Udeležili so se sekcije s področja ekološke kriminologije in ekološke kriminalitete ter delovnih sestankov, na katerih so se dogovorili glede raziskovanja na področjih ruralne kriminologije, zbiranja statističnih podatkov o kriminaliteti, mladoletniškem prestopništvu in viktimizaciji ter kaznovanju v prihodnje.
Programska skupina
Trajanje projekta
od 1. 1. 2019 do 31. 12. 2024
Financer
Vodja projekta
prof. dr. Gorazd Meško
T: 01 3008 328
E: gorazd.mesko@fvv.uni-mb.si
Raziskovalna organizacija
Univerza v Mariboru
Fakulteta za varnostne vede
Vse več normativno-pravnih in raziskovalnih usmeritev se nanaša na pomen razlikovanja glavnih značilnosti (kriminalitete) v ruralnih in urbanih okoljih. Npr. stopnja prijavljene kriminalitete v urbanih okoljih je precej večja kot v ruralnih okoljih, kar velja tudi za Slovenijo. Vzroke za to je moč iskati v specifičnih družbenih procesih, družbenih strukturah in oslabljenem družbenem nadzorstvu.
Raziskovalni projekt zasleduje naslednje cilje:
Programska skupina Varnost v lokalnih skupnostih (2015-2018)
Projekt URBIS – pilotski projekt o zagotavljanju varnosti v Ljubljani (2014)
Projekt YOUPREV – Preprečevanje nasilja med mladimi (2013)
Občutek ogroženosti in vloga policije pri zagotavljanju varnosti na lokalni ravni (2012)